dachowe

Dach – na tym nie oszczędzaj

Dach – jeden z najważniejszych, ale i kosztochłonnych elementów domu. Bez względu na to jaki rodzaj pokrycia dachowego wybierzesz, musisz liczyć się z tym, że pochłonie to znaczącą część budowlanego budżetu.

Ale jak wiadomo są takie elementy, na których podczas budowy nie warto oszczędzać. I dach zdecydowanie do nich należy.

Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dach to inwestycja na lata. O ile meble, elementy wyposażenia, nawet płytki można dość łatwo zmienić, o tyle z dachem sprawa nie jest już tak prosta.

Przeciekający dach, odpadające elementy dachówki, porastanie mchem czy uszkodzenie na skutek mrozu bądź gradu – to sytuacje, których inwestor wolałby uniknąć. Dlatego już na etapie planowanie budżetu i dysponowania środkami warto dobrze zaplanować budżet na dach.

Od jakości wybranego materiału będzie zależała trwałość dachu. Oczywiście to co dobre – kosztuje. I tak za najlepszy i najtrwalszy rodzaj pokrycia dachowego uznaje się dachówkę ceramiczną. Jest też ona najdroższym materiałem. Z drugiej strony różnice w cenie między dachówką ceramiczną i cementową – również uznawaną za dobre pokrycie dachowe nie są aż tak wielkie, jak np. pomiędzy dachówką a gontem bitumicznym. Wybierając materiał warto mieć świadomość, że płacimy za jakość i nasz święty spokój.

Dach to oczywiście nie tylko dachówka. To również inne akcesoria dachowe takie jak rynny, podbitka, elementy bezpieczeństwa dachowego, zabezpieczenia przeciwśniegowe, wentylacja dachowa oraz łączniki, membrany i wiele innych.

Co prawda zamawiając wycenę dachu u wykonawcy wszelkie elementy i akcesoria dachowe powinny zostać w niej uwzględnione, ale warto mieć na uwadze fakt, że jest szereg dodatkowych elementów, które wpływają na cenę pokrycia dachowego.

Zanim zdecydujesz się na konkretnego wykonawcę warto zebrać kilka wycen, po to by porównać ceny i zakres prac, a także czas realizacji. Niektóre firmy kuszą niższymi cenami, ale często wynikają one z tego, że ekipa liczy mniej osób, przez co wydłuża się też czas realizacji zlecenia. Jeśli komuś bardzo zależy na czasie powinien szukać większej ekipy, z dostępnym terminem i szybszym czasem realizacji. Warto też pamiętać o tym, że ekipę zamawiać trzeba wcześniej. Jeśli przykładowo planujemy przykrycie domu dachem z końcem lata warto rozglądać się za ekipą już jesienią poprzedniego roku. Warto tylko brać poprawkę na to, że ceny materiału mogą nieznacznie się zmienić przez kilka miesięcy. W zamian za to mamy czas by na spokojnie poznać oferty rożnych firm i zaklepać sobie najlepszy termin.

Dodaj komentarz