renowacja-drzwi-wewnetrznych

Jak odnowić drzwi?

Drzwi – zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne – w trakcie użytkowania narażone są na uszkodzenia mechaniczne, brud, drobne zarysowania czy utratę koloru. Zdarza się, że po jakimś czasie stają się najmniej atrakcyjnym elementem w domu czy mieszkaniu. Wówczas warto pomyśleć o ich odnowieniu. Jak zrobić to samodzielnie, a przy tym szybko i tanio? Przedstawiamy kilka pomysłów na odświeżenie zniszczonych drzwi.

Odświeżenie koloru – przygotowania

Odnawiając drzwi – w szczególności drzwi zewnętrzne drewniane – najczęściej decydujemy się odświeżenie koloru. Wówczas renowacja powinna objąć również usuniecie starej powłoki malarskiej i wygładzenie powierzchni drewna. Zanim przystąpisz do prac, przygotuj kilka niezbędnych przedmiotów: narzędzia do demontażu, papier ścierny (najlepiej ten o gradacji od 120 do 320), szlifierkę i czystą szmatkę oraz odpowiednią farbę i akcesoria malarskie (wałek, pędzle, kuwetę).

Prace zacznij od demontażu metalowych elementów – z łatwością zrobisz to przy użyciu śrubokręta, młotka i kombinerek. Następnie usuń powłokę starej farby. To bardzo pracochłonne zajęcie – zwłaszcza, jeśli odnawiane drzwi posiadają nieregularne kształty i zdobienia, a my decydujemy się na czyszczenie mechaniczne, czyli przy pomocy papieru ściernego lub szlifierki.  Warto pamiętać, ze drewniane drzwi możemy oczyścić również za pomocą rozmaitych środków chemicznych.

Szlifując, należy dokładnie oczyścić całą powierzchnię – nawet najmniejsze zakamarki. To zagwarantuje nam, że nowa warstwa farby będzie miała przyczepność do podłoża. Po oczyszczeniu drzwi z obu stron, wystarczy je odkurzyć i przetrzeć wilgotną szmatką, by pozbyć się kurzu i odtłuścić całą powierzchnię.

Drzwi zewnętrzne, z uwagi na większe uszkodzenia, mogą wymagać dokładniejszego przygotowania. Ubytki należy uzupełnić szpachlówkami, a następnie szlifować papierem ściernym o coraz drobniejszej gradacji. Wskazane jest, by przed nałożeniem farby zaimpregnować drewno. Tak przygotowane drzwi gotowe są do malowania. Warto zaznaczyć, że drzwi wewnętrzne, które zazwyczaj są w lepszym stanie wystarczy dokładnie umyć i odtłuścić.

Malowanie – tradycyjnie czy innowacyjnie?

Malowanie to jeden z najprostszych, a nawet najtańszych sposobów na odnowienie drzwi, choć nie oznacza to, że ta metoda uniemożliwia nam uzyskanie ciekawych efektów. Okazuje się, że przemalowanie drzwi na oryginalny kolor może całkowicie odmienić wnętrze! Na przykład drzwi wewnętrzne w domu czy mieszkaniu można pomalować na różne kolory – intensywna czerwień, żółć i wyrazisty błękit lub mięta, pudrowy róż i jasny odcień szarości, a w ten sposób nadać charakter całej przestrzeni.

W zakresie doboru farb trzeba pamiętać, że powinny one mieć jednorodną konsystencję. Większe powierzchnie możemy pokryć wałkiem, a w przypadku tych trudno dostępnych należy sięgnąć po pędzel. Wcale nie musimy malować „na błysk” – równie ciekawie będą prezentować się powierzchnie z efektem satyny, matu lub… pomalowane farbą tablicową.

Jeśli nie malowanie, to…?

Równie ciekawym sposobem na odnowienie drzwi może być oklejenie ich tapetą, okleiną lub obicie ciekawym materiałem. Wszystko zależy od aranżacji przestrzeni i indywidualnych upodobań.

Pomysłów na odnowienie drzwi jest wiele, a to oznacza, że w przypadku drobnych uszkodzeń wystarczy je tylko odświeżyć, bez potrzeby kupowania nowych. Trzeba jednak pamiętać, że w sytuacjach skrajnych – na przykład, gdy drewno zaatakują korniki, drzwi należy wymienić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *