wnetrze-minimalizm

Trendy we współczesnym designie i wzornictwie.

W wyposażeniu wnętrz, tak jak w innych dziedzinach panują zmieniające się mody, jednak tu sezonowe kaprysy nie są tak wyraźne, a targi na których można szukać inspiracji odbywają się zaledwie raz w roku. Największe to te w Mediolanie i Kolonii, a radykalna zmiana kursu we wzornictwie odbywa się co kilka lat. Dlatego obserwując rynek możemy wyszczególnić kilka trendów, które umacniają się od kilku lat, a znajdziemy je również w zapowiedziach na rok 2019.

eco

Największym z nich, obowiązującym nie tylko we wnętrzach jest trend ekologiczny, zapoczątkowany w latach ’80 przez Franka Gherego. To jemu zawdzięczamy tekturowe fotele, półki na książki z…zużytych książek czy inne meble powstałe przy użyciu materiałów recyklingowych. Jednak takie sprzęty nie muszą być przy tym siermiężne ani niedbale wykonane- jednym z nurtów ekologicznego wzornictwa jest „eco-lux”. Połączono w nim dbałość o środowisko z starannym wykończeniem i najwyższej klasy materiałami (często o egzotycznym pochodzeniu) takimi jak drewno, wełna, kamień czy trawa morska, którym twórcy nadają im często organiczny kształt np. kropli czy roślin. Nawet jeśli nie stać nas na kosztowny komplet takich mebli, warto zainwestować w np. wazon, poza tym ta tendencja jest obecna również jako nadruki o motywach zwierzęcych lub roślinnych. Projektanci sprawiają, że często patrząc na mebel nie domyślamy się z jak niecodziennych tworzyw powstał, choć bywają przewrotni- marka Bleu Natura do swoich minimalistycznych, nowoczesnych stolików dodaje nogi z surowo ciętych gałęzi, co sprawia, że każdy jest zupełnie wyjątkowy. Do tej ekologicznej tendencji możemy zaliczyć też trend ludowy, ale potraktowany nowocześnie; wpisują się w niego dywany z filcu polskiej firmy Mohodesign przedstawiające łowickie wycinanki.

Unikaty

Kolejnym ciekawym zjawiskiem jest rosnąca dostępność i zapotrzebowanie na meble najlepszych projektantów. – Jeszcze dziesięć lat temu projekt światowej sławy autora w polskim domu był rzadkością. – Mówi właścicielka Designsklepu i absolwentkla ASP Jagoda Kirejszys-Grzyb.- Dziś coraz więcej osób pyta o prace Philippa Starcka czy Pantona ale nie tylko. Cenieni są też mniej popularni designerzy, ważne, by mebel był naprawdę unikatowy.

To widać. Nawet polscy projektanci robią na zamówienie meble nie ustępujące wzorom światowych klasyków. Przykładem może być stół z żywicy o organicznym kształcie Mariusza Wdowiaka jak i zaprojektowany przez rektora Wydziału Wzornictwa Przemysłowego Warszawskiej ASP Jerzego Porębskiego fotel SLIM o którym autor mówi – Wyróżnia się płynną i smukłą linią a adresowany jest do klientów o wyrafinowanym guście. A ponieważ takich przybywa, powstaje też coraz więcej galerii i sklepów z pojedynczymi sztukami mebli. I dobrze.

A co z tymi, którzy nie chcą wydawać fortuny na krzesło czy stolik? – Po pierwsze, w kilku miejscach w Polsce można już kupić używane meble najsławniejszych twórców w świetnym stanie, ale w niższych cenach. – opowiada właścicielka Designsklepu. – Innym wyjściem jest zakup fotela lub kanapy z lat ’60 czy ’70, które można dostać już za kilkadziesiąt złotych a po renowacji będą nie do odróżnienia od współczesnych kopii.

Lata ’60 – ’80

Projekty, których kiedyś niedoceniano od kilku lat przeżywają swój renesans. Oglądając zdjęcia z targów mebli można czasem mieć wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. To prawda – przyznaje Marta Lissowska z Warszawskiej ASP- Komody na wysoki połysk, plastikowe formy i fantazyjne kształty stolików czy lamp, tak jak wielobarwne, geometryczne tapety to znaki rozpoznawcze tego stylu, który nie traci na popularności. Co ciekawsze, meble, które kiedyś wydawały nam się ograne i nieatrakcyjne dziś są obiektem westchnień. Dlatego być może warto wymienić obicia w zapomnianym fotelu lub sprawić sobie nowy, zgodnie z tą tendencją. W tym trendzie mieszczą się również klasyczne projekty zagraniczne, które na szerszą skalę dopiero teraz docierają do naszego kraju, i prace polskich designerów lat ’60, które wtedy utonęły w powodzi innych ,a dziś są wyceniane na zawrotne sumy i powielane.

Minimalizm

Ostatnim wyraźnym trendem jest nowoczesny minimalizm, który zakłada użycie bardzo błyszczących – lub przeciwnie- matowych materiałów takich jak szkło, kamień, plastik,beton, w zdecydowanych, podstawowych kolorach. Ściany najczęściej powielają barwy mebli, lub wybijają się zdecydowanym, czystym kolorem na pierwszy plan. Tu również twórcy zatęsknili do osławionych projektów z lat ’70, jak np. kultowe już plastikowe krzesło Vernera Pantona.

Urządzając mieszkanie mamy więc naprawdę spory wybór. Jak widać trendy wnętrzarskie przenikają się, i zależnie, czy stawiamy na pierwszym miejscu troskę o środowisko naturalne, oryginalne i kultowe projekty czy prostotę we wnętrzu, jedno jest pewne – znajdziemy coś dla siebie.

Jeśli szukasz biura, które wykona dla Ciebie kompleskowo projekty z zakresu aranżacji wnętrz domów, mieszkań czy też biur – sprawdź ofertę Zawicka-ID.

Dodaj komentarz