Stylowe połączenia nowoczesności z tradycją to rzecz, do którego dąży obecnie wiele projektantów, architektów i miast w Polsce i na świecie. Wiele europejskich miasta, takich jak Warszawa, Berlin, Paryż czy Amsterdam wciąż się rozwijając jednocześnie nie chce dążyć do wzorców narzucanych przez Stany Zjednoczone czy Emiraty Arabskie, czyli wielkich drapaczy chmur i obszernych przeszklonych budynków. Mieszkańcy wielkich miast dążą do rozwoju, który bierze pod uwagę jednocześnie tradycyjne wartości danych społeczeństw. Powoli więc zauważa się odchodzenie od architektury, która kojarzy się z wielkością i odczłowieczeniem. Jak jednak połączyć nowoczesność z tradycją? Czy jest to w ogóle możliwe?
Stylowe budynki – tradycja i nowoczesność
Łączenie tradycjonalizmu z nowoczesnością oczywiście jest możliwe i projektanci niejednokrotnie pokazywali to w praktyce. W całej Europie bardzo chętnie zagospodarowywane są miejsca po starych magazynach, fabrykach, stoczniach czy dworcach pociągowych. W ich miejsce powstają centra handlowe, osiedla mieszkaniowe czy punkty handlowo-usługowe, które tworzone w harmonii ze społeczeństwem i lokalną architekturą sprawiają, że całość jest spójna.
Żeby zobaczyć przykłady nowoczesnej architektury, która tworzona jest z myślą o tradycji nie trzeba daleko szukać. Nawet na własnym podwórku, w Warszawie mamy kilka ciekawych miejsc, na które warto zwrócić uwagę. Jest to chociażby nowo budowane Centrum Smyk przy alejach jerozolimskich czy Rotunda obok ronda Dmowskiego, które to budynki powstają na bazie wcześniej istniejących obiektów, mających duże znaczenie dla Warszawiaków. Wiele o tym pisał warszawski portal informacyjny wiesci.waw.pl.
Jak widać istnieje możliwość tworzenia nowoczesnych i pięknych budynków jednocześnie szanując historie i tradycje lokalnych społeczeństw. Oby więcej takich przykładów!