karnisz

Sprawdzone porady, dzięki którym wybierzesz idealny karnisz

Wiele osób na co dzień nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ważnym elementem wystroju całego wnętrza są firanki i zasłony. W dużej mierze służą one przede wszystkim do zapewnienia większej prywatności oraz ochrony przed słońcem, ale potrafią też całkowicie odmienić wygląd pomieszczenia. Mimo to nie będą spełniały żadnej z tych funkcji, jeśli w pokoju nie znajdzie się dobrze dobrany karnisz. Dlatego warto poznać kilka sposobów, dzięki którym wybór odpowiednich produktów nie będzie najmniejszym problemów.

Dobierz odpowiedni rodzaj karnisza

Przed wybraniem się na zakupy warto dokładnie zastanowić się, czego tak naprawdę potrzebujemy. Jeśli nie zależy nam na pełnej ochronie przed promieniami słonecznymi albo wzrokiem innych osób, wystarczy, że zainwestujemy w pojedynczy karnisz, na którym zawisną ozdobne firanki. W przeciwnym wypadku lepiej sprawdzą się podwójne karnisze metalowe, które dodatkowo pozwolą na powieszenie zasłon. Dzięki nim będziemy mogli stworzyć w pokoju lekki półmrok i nie myśleć o tym, że ktoś w każdej chwili może zobaczyć, co robimy.

Niezwykle istotny jest także wybór materiału, z którego został wykonany karnisz. Największą popularnością cieszą się karnisze metalowe oraz drewniane, ponieważ są bardzo wytrzymałe i pasują niemalże do każdego wnętrza. Co więcej, pozwalają na pełną swobodę w wyborze rodzaju firanek czy zasłon – można na nich zamontować żabki, agrafki albo zasłony z przelotkami. Takiej możliwości nie dają między innymi aluminiowe karnisze posiadające specjalne szyny, na których wiesza się firankę. Mimo to wyróżniają się one lekkością i dużym komfortem codziennego użytkowania.

Im lepiej dobrany rozmiar, tym większa wygoda

Podczas zakupów bardzo ważne jest także zwrócenie uwagi na długość karnisza. Dobrze dobrany karnisz powinien być dłuższy niż okno o około 15 cm z każdej strony. Dzięki temu zasłonimy całe okno bez zostawiania żadnych szparek, przez które mogłoby się przedostać słońce lub wzrok innych osób. Co więcej, jest to także bardzo pomocne podczas sprzątania, ponieważ w trakcie mycia okien nie trzeba zdejmować całych zasłon, a jedynie wystarczy je przesunąć. Aby mieć pewność, że prawidłowo zamontujemy karnisz, warto użyć poziomicy, dzięki której wszystko będzie równe.

Dodaj komentarz