wnętrze

Jakich błędów unikać w trakcie aranżacji wnętrz?

Często spotykamy się z sytuacją, w której kończymy remont lub przemeblowanie naszego mieszkanie, ale jednak coś nie do końca pasuje nam we wnętrzu. Najczęściej jest to spowodowane tym, że w trakcie aranżacji został popełniony jeden z błędów, który może dotyczyć zarówno koncepcji pomieszczenia, jak i samych mebli, kolorów oraz doboru detali. Warto więc uzbroić się po zęby w dawkę odpowiedniej wiedzy, która pozwoli nam zapobiec tego typu sytuacjom. Zapraszamy do lektury.

Zasada złamanej ergonomii

Aranżacja i wyposażenie wnętrz wymaga od nas nie tylko wyboru eleganckich przedmiotów, ale również funkcjonalnych. Oczywiście, jeżeli zależy nam jedynie na tym, aby pokazać się przed znajomymi, można kupić produkty, które będą świeciły blaskiem niczym na wystawie sklepowej, ale nijak nie będą nam służyć na co dzień. Zasada ergonomii pozwala wybrać do naszego wnętrza akcesoria, które sprawią, że codzienne obowiązki czy prace w domu będą przyjemnością. Warto o tym pamiętać szczególnie podczas aranżacji kuchni.

Nie chomikuj

Kolejnym bardzo często spotykanym błędem jest chomikowanie, czyli zakup produktów, błędnie dobranych do potrzeb i zabierających cenną przestrzeń w naszym wnętrzu. Jeżeli przesadzimy ze sprzętami, meblami i bibelotami, pomieszczenie będzie wyglądać niczym przydrożny sklepik z pamiątkami. Mały i zagracony, ale przecież nie zamierzamy nic sprzedawać w naszym wnętrzu. Dodatkowo bardzo utrudniamy sobie codzienne porządki. Nawet po długim sprzątaniu nie pozbędziemy się wrażenia bałaganu i kiczu.

Źle dobrane i kiepsko rozplanowane oświetlenie

Światło we wnętrzu spełnia kilka kluczowych funkcji. Nie tylko pozwala nam nocą trafić do łazienki, ale wprowadza do pomieszczenia przyjemny klimat. Najczęściej popełnianym błędem, podczas aranżacji oświetlenia jest zakup jednej tylko lampy sufitowej. Po pierwsze nie jest ona w stanie dobrze oświetlić całego pokoju, po drugie mamy wrażenie, że siedzimy w grocie lub jaskini. Aby uniknąć tego błędu, warto zainwestować w dodatkowe źródło światła takie jak kinkiety czy lampy podłogowe.

Mieszanka styli

Ostatnim i największym błędem podczas aranżacji wnętrza jest mieszanie styli. Salon w stylu vintage, kuchnia skandynawskim i pałacowa łazienka nigdy nie będzie dobrym pomysłem. Taka różnorodność i mieszanka może skończyć się tylko w jeden możliwy sposób, czyli bardzo źle. Jeżeli nie możesz zdecydować się na jeden temat przewodni, spróbuj skorzystać z porad stylisty wnętrz, który nie tylko pomoże Ci dobrać odpowiedni klimat, ale zaprojektuje go w najlepszy możliwy sposób. Jeżeli jednak zdecydujesz się na autorski projekt, pamiętaj, aby nigdy nie odtwarzać w 100% aranżacji z katalogów IKEA lub innych. To ma być przecież Twoja własna przestrzeń, w której Ty sam będziesz mieszkał.

Dodaj komentarz