Jak wyczyścić plamy z moczu na materacu?

Każdy materac, nawet ten najwyższej jakości, wymaga regularnego wietrzenia i czyszczenia. Musimy dbać o łóżko, by służyło nam przez lata i dobrze spełniało swoje funkcje. Zwykle wystarczy pozbyć się z materaca kurzu albo wyprać znajdujący się na nim pokrowiec, jednak co w przypadku, gdy mamy do czynienia z uporczywymi zabrudzeniami, jak plamy od moczu?

Plamy od moczu z materaca można usunąć

Gdy nasze dziecko przechodzi etap odpieluchowania, całkiem naturalne, że będą zdarzały się małe wypadki. Potrzeba czasu, aż maluch nauczy się korzystania z nocnika czy toalety również w środku nocy. Plamy na materacu wynikające z nietrzymania moczu mogą się też przytrafiać osobom starszym. Oczywiście można kupić specjalną matę, która w razie potrzeby pochłonie wilgoć i zapobiegnie zabrudzeniu się pościeli. Jeśli jednak tego nie zrobiliśmy, wcale nie musimy wyrzucać zanieczyszczonego materaca.

Jeśli szukasz nowego materaca, możesz go znaleźć po wpisaniu w wyszukiwarkę „materace Katowice”.

Ocet na plamy z moczu na materacu

W przypadku plam z moczu najlepiej reagować szybko. Przed przystąpieniem do właściwego czyszczenia warto odcisnąć nadmiar wilgoci dzięki ręcznikowi papierowemu. Jeśli zabrudzenia będą świeże, sprawniej zdołamy je usunąć. Można sobie jednak poradzić nawet z zaschniętymi plamami.

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie białego octu. Najpierw pokryj plamę sodę oczyszczoną, a następnie skrop ją octem. Powstałą w ten sposób mieszankę delikatnie wcieraj, starając się nie wychodzić poza granice zabrudzenia, ponieważ wtedy mogłoby się powiększyć. By przyspieszyć działanie, możesz też dodać wodę utlenioną.

Dobrym pomysłem na plamy będzie również zmieszanie octu z wodą i sokiem z cytryny, który ma właściwości wybielające.

A co z przykrym zapachem?

Niestety nawet wtedy, gdy uda Ci się usunąć brzydkie zabrudzenia z materaca, mocz pozostawia po sobie nieprzyjemny zapach, który wnika w strukturę materiału. By się tego pozbyć, w tym celu możesz przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody utlenionej, dodając do niej ulubiony olejek eteryczny. Jeśli obawiasz się, że substancja odbarwi materac, wypróbuj ją najpierw na niewidocznym fragmencie. Powstała w ten sposób papka nie tylko wyczyści plamy z moczu, ale też zniweluje przykry zapach.

Wysokiej jakości materace są dostępne na https://expertsnu.pl/

Dodaj komentarz