rolety premium

Jak wybrać odpowiednie rolety do domu?

Rolety są dziś niezastąpionym elementem w każdym domu. Nie tylko chronią przed słońcem i wścibskimi sąsiadami, ale również mogą same w sobie stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Jak zatem wybrać właściwe rolety dla swojego domu i czym się kierować podczas poszukiwań? Podpowiadamy!

Czym kierować się podczas wyboru rolet?

1. Stopień przepuszczalności światła

To prawdopodobnie cecha, na której najbardziej Ci zależy – nic dziwnego. Przepuszczalność (a raczej jej brak) światła to też główna funkcja każdej rolety do domu. W tym przypadku musisz kierować się faktami oraz swoimi potrzebami. Jeśli mieszkasz na parterze, wybierz rolety całkowicie zaciemniające, aby nikt nie zaglądał Ci do mieszkania. To też najlepsza opcja dla osób, które nie chcą być budzone przez intensywne promienie słoneczne. Jakie więc rolety zaciemniające wybrać? Te, które mają podgumowaną tkaninę, ponieważ zapewniają najwyższy stopień zaciemnienia. Z kolei rolety zrobione z tkanin transparentnych pozwalają uzyskać delikatnie rozproszone światło.

2. Kolor

Roleta powinna chronić przed światłem, ale również pasować do pomieszczenia pod względem wyglądu. Te dwie funkcje może łączyć wspólna cecha: kolor. Warto mieć na uwadze podczas wyboru, że jasne kolory przepuszczają nawet 30% więcej światła niż ciemne. Dlatego rolety czarne lub granatowe świetnie będą pasować do sypialni, a z kolei rolety beżowe, białe lub jasnoszare najlepiej sprawdzą się w salonie, kuchni czy jadalni.

3. Rodzaj

Do wyboru masz wiele rodzajów rolet, które różnią się od siebie montażem, konstrukcją, a co za tym idzie – funkcjonalnością i estetyką. Możesz postawić na rolety rzymskie, które układają się w poziome pasy i są montowane do ściany, sufitu, na oknie lub bezpośrednio na karniszu. Dają niesamowity efekt dekoracyjny – pełnią rolę nowoczesnej firany. Inną opcją są rolety dzień-noc, które pozwalają dowolnie regulować stopień zaciemnienia dzięki konstrukcji zaciemniających oraz prześwitujących pasów. Kolejna propozycja to rolety zewnętrzne sprawdzające się w przypadku domów. Chronią przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów i wyciszają hałas z ulicy. Ponadto rolety zewnętrzne zimą zmniejszają koszty ogrzewania, a podczas upalnych dni zapewniają lekki chłód.

Rolety do domu – podsumowanie

Jak widać powyżej, to, na jaką roletę się ostatecznie zdecydujesz, zależy od kilku czynników. Jednak jednym wspólnym mianownikiem są Twoje gusta i potrzeby. Pamiętaj, by dobrać roletę w taki sposób, aby jak najlepiej spełniała swoją funkcję, a przy okazji była ładnym dodatkiem aranżacyjnym.

Dodaj komentarz