Grzejnik to już nie tylko element grzewczy pomieszczenia, to gustowny dodatek do aranżacji wnętrza.
Remont łazienki nie należy do najlżejszych. Jaką wybrać glazurę, armaturę, szafki, kabinę prysznicową, a może wannę? Dodatkowym problemem jest często fakt, że mamy do dyspozycji niewielką przestrzeń, a chcemy ją urządzić jak najbardziej funkcjonalnie. Zdarza się, że w wirze prac i decyzji, dokonujemy wyborów sztampowych, byle jak najszybciej mieć je z głowy. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda przy urządzaniu salonu, czy pokoju dziecięcego. Ich estetyce poświęcamy znacznie więcej uwagi. Dlaczego zatem łazienka nie miałaby być oryginalna, wyjątkowa i przykuwać uwagi gości? Obecnie mamy na rynku taki wybór i możliwości, że żal z nich nie skorzystać.
Jaki grzejnik wybrać?
Podczas wyboru grzejnika do łazienki, bezsprzecznie w pierwszej kolejności musimy kierować się jego wydajnością. Należy tu wziąć pod uwagę wielkość pomieszczenia, to czy jest ono z natury ciepłe, czy raczej chłodniejsze oraz rodzaj instalacji. Dobry producent w zależności od tych parametrów, jest w stanie zaproponować wiele form i kolorów grzejników spośród tych, które sprawdzą się najlepiej w danej łazience.
Wybierając kształt grzejnika, nie musimy ograniczać się już do drabinek. Coraz bogatsza oferta rynku, dysponuje konstrukcjami, które są niebanalne, wyjątkowe i nie zdradzają na pierwszy rzut oka swojej funkcji. Grzejnik może wyglądać jak ramka, rzeźba, czy dziwna instalacja pretendująca do miana dzieła sztuki. Nowością na rynku są nawet szafki, których szkielet zbudowany jest z kolektorów. Możemy tu zatem mówić nawet o wielofunkcyjności urządzeń.
Gdzie zamontować grzejnik łazienkowy?
Grzejnik powinien wisieć możliwie jak najdalej od źródeł wody. Unikamy zatem bezpośredniego sąsiedztwa umywalki, prysznica, czy wanny. Zbyt duże zawilgocenie nie będzie miało na niego dobrego wpływu, podobnie jak silne detergenty, których używamy do czyszczenia ceramiki. Jeśli w łazience jest okno, to w jego sąsiedztwie najlepiej umieścić grzejnik, w innym wypadku obok drzwi, czyli generalnie w miejscu największej ucieczki ciepła z pomieszczenia.
Grzejnik nie powinien wisieć tuż pod kratką wentylacyjną, inaczej całe ciepło będzie wywiewane podczas wentylacji. Urządzenie tego typu, musi mieć właściwą przestrzeń do pracy, nie można zatem umieścić go zbyt blisko podłogi, czy sufitu. Decydując się na grzejnik elektryczny, nie zapomnijmy o tym, by znajdował się blisko gniazdka.
Jak ozdobić łazienkę?
Aranżując łazienkę musimy wziąć pod uwagę to, by przede wszystkim była funkcjonalna, aby dobrze i sprawnie się z niej korzystało, a następnie to, aby korzystało się z niej z największą przyjemnością. Bardzo dobrym pomysłem jest zastosowanie neutralnych kolorów na dużych powierzchniach, ścianach, podłodze tak, by można było poszaleć z dodatkami. Te wówczas mogą już być w intensywnych barwach, takich, które lubimy. Dekoracyjne grzejniki łazienkowe również mogą stanowić taki element dekoracyjny. Paleta dostępnych kolorów jest naprawdę szeroka i dzięki temu, grzejnik może doskonale współgrać z resztą wyposażenia.
W sytuacji, kiedy bardzo zależy nam na intensywnym kolorze ścian lub mamy wizję szalonego wzoru glazury, wówczas dodatki powinny już być stonowane, by nieco uspokajać pomieszczenie i nie gryźć się z resztą.
Łazienka powinna być zaprojektowana z sercem tak, by z przyjemnością relaksować się w niej po ciężkim dniu.
Artykuł sponsorowany