salon

Efektowny salon

Salon to najbardziej reprezentatywne pomieszczenie w domu, czy mieszkaniu. To tutaj przyjmujemy gości i odpoczywamy. Warto podczas urządzania zwrócić na niego szczególną uwagę, aby był wygodny, funkcjonalny i piękny. W tym artykule podpowiem, jak w łatwy sposób nadać mu ciekawy wygląd.

Podłoga to podstawa

Jeśli chodzi o posadzkę, to w pierwszej kolejności trzeba zadbać o jej dobre wypoziomowanie. Do wykończenia podłogi w salonie polecam panele lub deski drewniane, które ładnie wyglądają, są przyjemne w dotyku (nie dają efektu chłodu), a także łatwe w utrzymaniu czystości. Aby wzbogacić wygląd salonu można dobrać dywan z ciekawym wzorem. Jeśli salon połączony jest z aneksem kuchennym, to możesz zdecydować się na palene wodoodporne lub położyć na części podłogi płytki, które mogą być ciekawym akcentem dekoracyjnym.

Piękne ściany

Dobre wykończenie powierzchni to podstawa. Warto zadbać o to, aby ściany były dobrze wyrównane, zwłaszcza jeśli planujemy je malować. Do tego zadania idealnie nadaje się gładź gipsowa, której cienka warstwa nałożona na podłoże pozwala na uzyskanie idealnie gładkiej  powierzchni. Jeśli remontujesz salon to gładź gipsowa pozwoli Ci w łatwy sposób naprawić drobne uszkodzenia, rysy, czy pęknięcia na ścianach. Dobierając materiały wykończeniowe na ściany trzeba dobrze przemyśleć kolorystykę. Powinna ona być raczej stonowana i sprzyjająca relaksowi. Jeśli chcesz zastosować tapetę w całym pomieszczeniu, to lepiej wybrać delikatny wzór. Ciekawy efekt można też uzyskać wykorzystując tapetę jako akcet dekoracyjny na niewielkich powierzchniach – wtedy można zdecydować się na mocniejsze kolory i ozdobne wzornictwo. W przypadku niewielkich salonów na jednej ze ścian warto przykleić fototapetę, która optycznie powiększy pomieszczenie, bądź powiesić duże lustro.

Oświetlenie, które tworzy klimat

Ze względu na różne funkcje jakie może pełnić salon warto zastosować w nim różne rodzaje oświetlenia. Podstawa to oczywiście dobra lampa sufitowa, która daje dużo światła w całym pomieszczeniu. Najlepiej wybrać taką, która ma kilka lub nawet kilkanaście żarówek. W przypadku dużych pomieszczeń można też zdecydować się na kilka żyrandoli lub oświetlenie punktowe wbudowane w sufit powieszany. Jako subtelniejsze źródła światła w salonie świetnie sprawdzą się lampy stojące na podłodze, czy stole, a także dekoracyjne kule świetlne, czy paski ledowe. W nowoczesnej aranżacji można też wykorzystać zamontowany na ścianę neon o ciekawym kształcie.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz