oświetlenie podłogowe

Czy warto zainwestować w lampy podłogowe LED?

Kupując oświetlenie podłogowe do domu lub firmy, do wyboru pozostają m.in. lampy podłogowe LED, które są najbardziej energooszczędnym i ekologicznym, dostępnym na rynku rozwiązaniem. Oświetlenie LED generuje realne oszczędności w skali roku, a do tego rewelacyjnie wygląda. Ale czy zawsze?

Zamiast oświetlenia podłogowego z tradycyjnymi żarówkami możemy zdecydować się na lampy podłogowe z diodami LED. Zapewniają one mniejsze zużycie prądu, mają bardzo długą żywotność, świetnie doświetlają pomieszczenie i pełnią rolę dekoracyjną.

Oświetlenie LED – dlaczego warto?

Diody LED są ok. 8 razy bardziej energooszczędne od tradycyjnych żarówek i ok. 6 razy bardziej energooszczędne od halogenów. Pozwalają zaoszczędzić ok. kilkudziesięciu złotych w skali roku. Ich żywotność wynosi ok. 30 000 godzin. Mogą świecić nawet przez… kilkanaście lat! System oświetlenia podłogowego oparty na technologii LED nadaje się do zastosowań zarówno we wnętrzach lokali, jak na zewnątrz budynków. Dzięki słabemu nagrzewaniu się diod LED, rosną możliwości aranżacyjne.

Gdzie sprawdzają się lampy podłogowe LED?

Lampy podłogowe LED, dzięki różnorodności dostępnych wzorów, świetnie komponują się z wieloma aranżacjami, zwłaszcza nowoczesnymi, futurystycznymi, minimalistycznymi i klasycznymi. Można je postawić w salonie, np. przy fotelu w kąciku czytelniczym, jak również w sypialni przy łóżku lub toaletce. Dają wyraziste, a jednocześnie komfortowe dla oczu światło. Mogą być włączone przez długi czas bez obawy o nadmierne koszty. Oszczędności na rachunkach za prąd zauważymy już po pół roku – zwłaszcza, jeśli oświetlenie LED znajdzie się w pokojach, w których światło pozostaje włączone co najmniej kilka godzin dziennie. Jeśli natomiast ustawiamy lampy LED na strychu, w piwnicy czy w innym, rzadziej użytkowanym miejscu, to nie odczujemy szybko realnych oszczędności.

Jak wybrać właściwą lampę podłogową LED?

Kupując lampę podłogową LED, oprócz cech zewnętrznych zwróćmy uwagę także na parametry techniczne, przede wszystkim na:

  • ilość lumenów, określających strumień światła
  • temperaturę barwy światła wyrażoną w kelwinach

Wartość powyżej 809 lumenów wskazuje, że światło będzie miało podobną intensywność, jak tradycyjna żarówka o mocy 60 W. Natomiast temperatura 2700-3000 K oznacza światło maksymalnie zbliżone do dziennego (może być ono za słabe np. do precyzyjnych prac przy biurku). Biorąc pod uwagę te dwa parametry, dopasujemy intensywność i barwę światła do specyfiki pomieszczenia oraz indywidualnych potrzeb. Warto pamiętać, że oferta lamp podłogowych LED może być skromniejsza niż segment lamp na tradycyjne żarówki. Jeśli bardzo zależy nam na designerskiej, fantazyjnej formie, być może trzeba będzie zrezygnować z technologii LED.

Dodaj komentarz